معنی کنایه آب در هاون کوبیدن چیست؟

معنی کنایه آب در هاون کوبیدن چیست؟

هاون . [ وَ ] (اِ) جوغن . جواز. چپسین . مهراس . کماره . ابزاری که در آن چیزی را می کوبند و نرم می کنند. (ناظم الاطباء). ظرفی فلزی (غالباً مسی ) یا سنگی که در آن ادویه و تخمهای گیاهان و غیره را با دسته ای کوبند.

آب در هاون کوبیدن کنایه از چیست؟

جواب:کنایه است از کار بی مصرف کردن ، کار بی نتیجه ، کار بدون ثمر ، کار بی خودی انجام دادن

توضیحات بیشتر :

هاون . [ وَ ] (اِ) جوغن . جواز. چپسین . مهراس . کماره . ابزاری که در آن چیزی را می کوبند و نرم می کنند. (ناظم الاطباء). ظرفی فلزی (غالباً مسی ) یا سنگی که در آن ادویه و تخمهای گیاهان و غیره را با دسته ای کوبند. (حاشیه ٔ برهان ). جوازمانندی است که در آن چیزی کوبند. (منتهی الارب ) :

چند استخوان که هاون دوران روزگار

خردش چنان بکوفت که خاکش غبار کرد.

سعدی .

هاون یکی از آلات و ابزار مقدس پرستشگاه مزدیسنان بوده و گیاه هوم در آن کوبیده و فشرده میشده و شربت مقدس هوم ساخته میشده است . موبد مأمور تهیه شربت هوم هاونان نام داشته و دارای درجه ٔ نخستین بوده است . (یشتها ج ۱ ص ۴۶۹). رجوع به هاونان شود. || به لغت زند و پازند نام گاه اول است از جمله ٔ پنج گاه یعنی پنج وقت عبادتی که زردشت قرار داده بوده و تابعان او میکردند .

– دسته ٔ هاون ؛ ابزاری از سنگ و یا فلز و یا چوب که بدان در هاون چیزی را کوبند :

ببند ار کحل دین خواهی کمر چون دسته ٔ هاون

به پیش آنکه ارواحند هاونکوب دکانش .

منبع:لغت نامه

علمی و دانستنی ها

آب در هاون کوبیدن،آب در هاون کوبیدن چه معنایی دارد آب در هاون کوبیدن یعنی چه؟,آب در هاون کوبیدن یعنی کار بی مصرف کردن ریشه،آب در هاون کوبیدن،کدام معنی کنایه آب در هاون کوبیدن است؟،کنایه آب در هاون کوبیدن،کنایه آب در هاون کوبیدن به چه معناست؟،کنایه آب در هاون کوبیدن چیست؟،کنایه از آب در هاون کوبیدن چیست،معنای آب در هاون کوبیدن،معنای کامل کنایه آب در هاون کوبیدن،معنای کنایه آب در هاون کوبیدن کدام است؟،معنی آب در هاون کوبیدن چیست؟،معنی دقیق کنایه آب در هاون کوبیدن،معنی کنایه آب در هاون کوبیدن،معنی کنایه آب در هاون کوبیدن چیست؟

 

Share

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی