اینترنت در چه سالی وارد ایران شد؟

اینترنت در چه سالی وارد ایران شد؟

مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، تاریخی را کە ایران برائ اولین بار بە شبکه‎ی بیت‌نت متصل شد را اعلام کرد.

ایران در چه سالی به اینترنت متصل شد؟ , برای اولین بار ایران در چه سالی به اینترنت متصل شد؟ , سالی که ایران برای اولین بار به اینترنت متصل شد؟ , ایران در کدام سال برای اولین بار به اینترنت متصل شد؟ , در کدام سال ایران به اینترنت متصل شد؟ , برای اولین بار ایران در کدام سال به اینترنت متصل شد؟ , در چه سالی ایران برای اولین بار به اینترنت متصل شد؟ , ایران در سال 72 برای اولین بار به اینترنت متصل شد؟ , ایران در چه سالی برای اولین بار به اینترنت متصل شد؟ سال 1372 , سالی که ایران به اینترنت متصل شد؟ ,

مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، تاریخی را کە ایران برائ اولین بار بە شبکه‎ی بیت‌نت متصل شد را اعلام کرد.

مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، در سال ۱۳۶۸ برائ اولین بار بە شبکه‎ی بیت‌نت متصل شد؛ 

به گزارش سیتنا ،مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، در سال ۱۳۶۸ برائ اولین بار بە شبکه‎ی بیت‌نت متصل شد؛ هدف این کار ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه‌های دنیا بود، اما اینترنت بە صورت عمومی از حدود سال‌ ۱۳۷۲ برائ استفاده‌های دانشگاهی وارد ایران شد.

پیش از ایجاد شبکه‎ی اینترنت، نسل قبلی شبکه‌های رایانه‌ای جهان‌گستر بە نام بیت‌نت در دنیا بە کار می‌رفت.

به گفته‎ی سیاوش شهشهانی، قائم‌مقام سابق مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، این مرکز در ایران در سال ۱۳۶۸ (مابین سال‎های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ میلادی) برائ اولین بار بە شبکه‎ی بیت‌نت متصل شد؛ هدف این کار ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه‌های دنیا بود.

شبکه‎ی بیت‌نت با شبکه‎ی اینترنتی کە امروز استفاده می‌شود تفاوت‌های بسیار داشت. استفاده‎ی اصلی کە از آن می‌شد دریافت و ارسال نامه‌های الکترونیکی بود.

سیاوش شهشهانی، قائم مقام وقت مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ایران، در مصاحبه‌ای می‌گوید: «وقتی عضویت ما را تصویب کردند یک بند تازه هم بە تعهدات اعضا اضافه کردند و آن اینکه از شبکه برائ تبلیغات مذهبی استفاده نشود!» یکی دیگر از تعهدات این بود کە هیج عضوی نباید جلوی عبور اطلاعات از کشوری بە کشور دیگر را بگیرد.

این مرکز در ابتدا از طریق اتصال با شماره‌گیری و با استفاده از خط تلفن بە دانشگاهی در اتریش متصل شد. پس از آن یک خط استیجاری با دانشگاه وین برقرار شد. این اتصال از سال ۱۹۹۳ بە شکل رسمی در آمد.

اینترنت بە صورت عمومی از حدود سال‌ ۱۳۷۲ برائ استفاده‌های دانشگاهی وارد ایران شد. مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ایران اولین مرکزی بود کە بە سمت استفاده از اینترنت گام برداشت و از طریق دانشگاه وین بە اینترنت متصل شد.

 

Share

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی