استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟

استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟

وسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در بین اقشار جامعه با هر نژاد، جنس، سن و رده اجتماعی مشاهده می‌شود. کمتر فردی را در جامعه می‌توان یافت که دندان پوسیده یا ترمیم شده نداشته باشد.

استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟, از 10 سالگی از 3 سالگی از 1 سالگی, استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟ از سه سالگی, استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟ از 10 سالگی, استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟ از 1 سالگی, زمان استفاده از فلوراید برای کودکان, استفاده فلوراید از کودکان, زمان مناسب برای استفاده فلوراید, جزئیات استفاده فلوراید برای کودکان,

 استفاده از فلوراید برای کودکان، از چند سالگی باید آغاز شود؟

پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در بین اقشار جامعه با هر نژاد، جنس، سن و رده اجتماعی مشاهده می‌شود. کمتر فردی را در جامعه می‌توان یافت که دندان پوسیده یا ترمیم شده نداشته باشد.
همچنین آمارها حکایت از این دارد که میزان پوسیدگی دندان کودکان ایرانی سه برابر استاندارد‌های جهانی است بطوریکه کودکان و نوجوانان 10 تا 12ساله ایرانی به‌طور میانگین 3دندان پوسیده یا کشیده شده دارند.
88655 
 فلوراید یک ماده‌ معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت می‌شود و به دو صورت استفاده می شود :
·         مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی
·         فلوراید به صورت قرص که فقط با تجویز دندانپزشک امکان استفاده از ان هست .
·         وارنیش فلوراید
·         فلوراید موجود در دهانشویه ها
کاربرد موضعی ماده درمانی فلوراید (تماس مستقیم آن با دندان ها) ساختمان دندان را نسبت به روند پوسیدگی مقاوم کرده و در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های جدید موثر است. از طرفی می تواند حتی باعث توقف یا کند کردن روند پوسیدگی های اولیه ایجاد شده روی دندان ها هم بشود. در بعضی موارد ، دندانپزشک ترجیح می دهد فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندانهای کودک برساند .این کار حدود 10 دقیقه طول می کشد. و نیاز به بیحسی موضعی ( تزریق آمپول ) ندارد.
مراحل انجام کار به قرار زیر است
2-    سپس دندانها با گاز استریل خشک شده
4- وارنیش  فلوراید حدود 4 دقیقه در مجاورت دندان قرار می گیرد.
6-  پس از گذشت 4 دقیقه اضافات ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود. در این مرحله کودک آب دهان خود را بطور کامل خارج می کند.
8- فلوراید تراپی در کودکان زیر 3 سال یا کودکانی که مهارت خارج کردن بزاق (تف کردن ) ندارند ، انجام نمی شود.
10- فلورایدتراپی هم برای دندانهای شیری و هم برای دندانهای دایمی قابل انجام است و از سن 4 تا 12 سالگی توصیه می شود .
لذا بهتر است ضمن استفاده از خمیر دندان هر شش ماه یکبار نیز به کمک دندانپزشک  یا بهداشت‏کار خود فلوراید کافی به دندان برسانید.
به یاد داشته باشید که استفاده از فلوراید حتماً باید با تجویزدندانپزشک انجام بگیرد و فقط استفاده از خمیردندانهای حاوی فلوراید بدون اجازه دندانپزشک مانعی ندارد. 

 

<div style="&quot;text-align:" justify;"="">

 

آیا می دانید دندان ها دارای یک سیستم دفاعی هستند که از آنها در برابر پوسیدگی و کرم خوردگی حفاظت می کند؟ این سیستم دفاعی مینای دندان نامیده می شود که یک پوسته سخت محافظ بر روی سطح دندان ها است. به هر حال، باکتری های می توانند در صورت مراقبت نامناسب از دندان ها و عدم رعایت بهداشت دهان به مینای دندان نفوذ کنند. به همین خاطر دندان پزشکان توصیه می کنند از فلورایدتراپی منظم برای کمک به تقویت مینای دندان و معکوس کردن فرآیند ایجاد پوسیدگی استفاده کنند. علاوه بر این فلوراید تراپی می تواند به شکل گیری دندان های قوی و سالم در دهان کودکان کمک کند و با مراقبت صحیح، امکان استفاده از این دندان ها برای سال های طولانی وجود خواهد داشت.
فهرست مطالب [پنهانسازی]
1 فلوراید چیست؟
2 مزایا
3 انواع مکمل های فلوراید
4 فلوراید تراپی برای کودکان
5 فلوراید تراپی در افراد بزرگسال
6 عوارض و خطرات
7 هزینه و قیمت
فلوراید چیست؟
فلوراید یک ماده معدنی است که بطور طبیعی در غذا و آب یافت می شود. فلوراید تراپی می تواند به تقویت مینای دندان و ترمیم سوراخ های ایجاد شده در آن با جایگزین کردن مواد معدنی از بین رفته در نتیجه گذشت زمان کمک کند. پس از اینکه دندان های شما در معرض فلوراید قرار گرفت، مقاومت آنها در برابر اسید افزایش یافته و به این ترتیب امکان ایجاد پوسیدگی در آنها کاهش پیدا خواهد کرد.
مزایا
مزیت اصلی فلوراید این است که این ماده می تواند از ایجاد پوسیدگی در دندان ها پیش گیری کند. این ماده همچنین می تواند فرآیند فرسایش تدریجی فعلی دندان را معکوس کند. در صورتی که پلاک بر روی دندان های شما تشکیل شده و باعث از بین رفتن مینای دندان و نارضایتی از طرح لبخند شده باشد، فلوراید تراپی می تواند با جایگزینی مواد معدنی مینای دندان از فرسایش بیشتر مینا جلوگیری کرده و حتی فرآیند فرسایش را معکوس کند. در حقیقت این شرایط می تواند به سالم باقی ماندن دندان ها کمک موثر کند.
کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد ارائه دهنده فلوراید تراپی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد. فلوراید تراپی بطور خاص برای کودکان زیر شش سال اهمیت دارد. با وجودی که دندان های دائم این کودکان هنوز رشد نکرده است، فلوراید تراپی می تواند از تجمع باکتری در نواحی اطراف لثه جلوگیری کرده و از ابتلای کودک به بیماری ژنژیویت پیش گیری کند. به این ترتیب با استفاده از فلوراید تراپی، حفظ سلامت دندان در بلند مدت امکان پذیر می شود.
فلوراید تراپی در صورتی که شما نیاز به مراقبت های خاص دهانی دارید، اهمیت بیشتری پیدا می کند. همه افرادی که از بریس های دندان استفاده می کنند، می بایست بطور منظم از فلوراید تراپی برای پیش گیری از رشد و تجمع باکتری ها در زیر سیم های فلزی بهره گیرند. همچنین افرادی که از رادیو درمانی برای درمان سرطان در ناحیه سر یا گردن استفاده می کنند، می بایست فلوراید تراپی را برای خود در اولویت قرار دهند، زیرا رادیو درمانی می تواند به غدد بزاقی دهان آسیب وارد کند. در حقیقت بزاق دهان نقش با اهمیت در خنثی کردن تاثیر اسیدهای مضر آزاد شده در هنگام جویدن غذا در دهان دارد و کاهش بزاق دهان می تواند احتمال ابتلای شما به پوسیدگی دندان را افزایش دهد.
انواع مکمل های فلوراید
امروزه روش های مختلف برای افزایش سطح فلوراید بدن وجود دارد. یکی از رایج ترین این روش ها استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن است. علاوه بر این شما می توانید ژل های فلوراید را خریداری کرده و در خانه مصرف کنید. برای این کار لازم است ژل بطور مستقیم در دهان بر روی دندان ها قرار گرفته و برای چند دقیقه در محل باقی بماند. سپس می توان دهان را با آب شستشو داد و ژل فلوراید را از روی دندان ها پاک نمود. پس از انجام این کار لازم است از خوردن یا آشامیدن برای مدت 30 دقیقه خودداری شود. بعضی از انواع ژل های فلوراید در داروخانه ها موجود است و معمولاً امکان استفاده از آنها به همراه خمیر دندان حاوی فلوراید وجود دارد. در صورتی که شما نیاز به دوزهای قوی تر فلوراید دارید، دندانپزشک می تواند ژل فلوراید مناسب را برای شما تجویز کند.
علاوه بر این دندان پزشک ممکن است از فلوراید تراپی در طول معاینات منظم دهان و دندان شما استفاده کند. در طول درمان، دندان پزشک یک صفحه آغشته به فلوراید را به دهان شما وارد می کند. در این زمان به منظور تماس مناسب فلوراید با دندان ها، لازم است این صفحه برای مدت چهار دقیقه در دهان باقی بماند. در ادامه دندان پزشک این صفحه را از دهان خارج کرده و دهان را شستشو می دهد. علاوه بر این بعضی از دندان پزشکان از فوم ها یا قلموهای مخصوص برای تماس مستقیم فلوراید با دندان ها استفاده می کنند. در هر حال لازم است بیمار از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن برای 30 دقیقه پس از درمان خودداری کند.
فلوراید تراپی برای کودکان
هر چند استفاده از فلوراید برای کودکان بسیار مفید است، اما خطرات مشخصی را نیز می تواند به همراه داشته باشد. دندان پزشکان از فلوراید تراپی کودکان به منظور تشکیل دندان های دائمی سالم و کاهش ریسک ایجاد پوسیدگی در دندان ها استفاده می کنند. به هر حال، اگر کودکان بیش از حد در معرض فلوراید قرار گیرند، احتمال مواجه شدن آنها با مشکل فلوئوریس وجود دارد. فلوئوریس باعث می شود دندان ها قهوه ای شود و این شرایط می تواند احتمال ایجاد پوسیدگی دندان را افزایش دهد.
کودکان لازم است از خمیر دندان های حاوی فلوراید در خانه دو بار در روز استفاده کنند. به هر حال، لازم است والدین نحوه مسواک زدن دندان ها توسط کودک را تحت نظارت داشته باشند تا به این ترتیب مطمئن شوند کودکان به مقدار بسیار زیاد از خمیر دندان استفاده نمی کنند. کودکان بزرگتر از دو سال می بایست از خمیر دندان به اندازه یک دانه نخود فرنگی در هر بار مسواک زدن استفاده کند. این موضوع بطور خاص برای کودکان کم سن و سال به این خاطر اهمیت دارد که آنها تمایل به بلعیدن خمیر دندان به جای خارج کردن آن از دهان دارند. به این ترتیب کودکان زیر دو سال نباید خودشان مسواک بزنند. در نقش والدین، شما باید از یک مسواک دارای موی نرم برای مسواک زدن دندان های کودک خود با خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و به آنها کمک کنید محتویات دهان خود را پس از مسواک زدن از دهان خارج کنند.
در بعضی موارد، دندان پزشکان ممکن است از مکمل های فلوراید برای دندان درد کودکان استفاده کند. دندان پزشکان معمولاً مکمل های فلوراید را فقط برای کودکانی تجویز می کنند که در معرض ریسک بالای ایجاد پوسیدگی دندان قرار دارند. برای مثال در این رابطه می توان از کودکانی که مقدار زیادی غذاهای شیرین مصرف می کنند یا کودکانی که به مقدار کافی فلوراید در رژیم غذایی آنها وجود ندارد، نام برد. مکمل های فلوراید باید به مقدار بسیار کم برای کودکان استفاده شود، زیرا در این حالت احتمال مواجه شدن با خطر مصرف زیاد فلوراید (اور دوز) وجود دارد. در صورتی که کودک شما به مکمل های فلوراید نیاز دارد، مطمئن شوید این مکمل ها از دسترس وی دور هستند و لازم است هنگام مصرف آنها تمام دستورالعمل ها و راهنمایی های ارائه شده توسط دندان پزشک بطور دقیق رعایت شود.
قبل از استفاده هر گونه محصول حاوی فلوراید لازم است با دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان صحبت شود. دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان تنها فردی است که از تمام نکات مربوط به استفاده از مکمل های فلوراید آگاه است و می تواند بهترین نوع آن را برای استفاده شما یا کودکتان تجویز کند.
بسیاری از مطالعات انجام شده نشان می دهد در صورت مصرف صحیح، فلوراید تراپی می تواند به کاهش خطر ایجاد پوسیدگی دندان (به خصوص در بین کودکان) کمک موثر کند. در این رابطه مهم است که مطمئن شویم دندان ها به مقدار کافی در معرض فلوراید قرار می گیرند و به این ترتیب می توان مطمئن شد احتمال ایجاد پوسیدگی دندان در سطح حداقل قرار دارد. اکثر افراد بزرگسال از دندان های خود با روزی دو بار مسواک زدن با خمیر دندان های حاوی فلوراید محافظت می کنند. به هر حال اگر شما درباره سطح کافی استفاده از فلوراید نگران هستید، با دندان پزشک خود درباره مصرف مکمل های فلوراید صحبت کنید. دندان پزشک می تواند به شما درباره لزوم مصرف این مکمل ها راهنمایی کند و مقدار صحیح مصرف آنها را برای شما مشخص نماید.
فلوراید تراپی در افراد بزرگسال
فلوراید تراپی در افراد بزرگسال می تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:
کاهش یا حذف حساسیت دندان ها در نتیجه از بین رفتن مینای آن
کاهش پوسیدگی دندان ها به خاطر خشکی دهان که در نتیجه مصرف داروهای خاص مثل داروهای فشار خون ایجاد می شود
افزایش طول عمر روکش، پل، و پر کردگی دندان با تقویت ساختار ارتباطی بین ترمیم و بخش طبیعی باقیمانده از دندان
کاهش ریسک پوسیدگی ریشه دندان در محل هایی که لثه دچار عقب رفتگی شده است
کمک به حفظ تمامیت ترمیم های قدیمی دندان با جلوگیری از تشکیل مجدد پوسیدگی
کمک به افرادی که تحت درمان برای بیماری لثه هستند یا قبلاً جراحی لثه انجام داده اند
تقویت مینای دندان در برابر فرسایش و رفلکس اسیدی
تقویت مواد معدنی از بین رفته مینای دندان در نتیجه مصرف نوشیدنی های اسیدی، گاز دار، الکلی و سایر موارد مانند آن

علمی و دانستنی ها

کودکان و والدین

 

Share

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی